Strona główna
Zespół Szkół Nr 5 | 21.06.2019.
ADRES SZKOŁY

Zespół Szkół Nr 5
im. Unii Europejskiej
07-410 Ostrołęka
ul. Ks.F.Blachnickiego 5
tel./fax (029)760-36-92

e-mail: ZS Nr 5


REKRUTACJA 2019/2020

KWESTIONARIUSZ OSOBOWY
Kwestionariusz liceum
Strona główna
DZIENNIK ELEKTRONICZNY

BIBLIOTEKA

ORGANIZACJA ZAJĘĆ
Plan zajęć 2018/2019
Rozkład dzwonków
Kalendarz 2018/2019
Harmonogram pracy Rady Pedagogicznej
Dni wolne od zajęć dydaktycznych 2018/2019
Ważne wydarzenia ZS 5
DYŻURY
Dyrekcja
Pedagog i psycholog
Sekretariat
Rada Rodziców
DOKUMENTY
Statut ZS Nr 5
Zmiany w statucie ZS Nr 5
Regulamin Dziennika Elektronicznego
WYCHOWAWCZE
Program wychow. III LO
Program wychow.Gim.Nr 5
INDYWIDUALNY TOK NAUKI
Wytyczne
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
ZAJĘCIA POZALEKCYJNE
Liceum
Gimnazjum
PROJEKTY ZS5
Projekt Comenius
Zagrajmy o sukces
Pomoc przedmedyczna
Enjoy,explore and learn
EEGBL Liga Europejska Koszykówki
Projekt edukacyjny gimn
INFORMACJE
Osiągnięcia Liceum
Osiągnięcia Gimnazjum
Lista nauczycieli
STOWARZYSZENIE ZS5

GOŚCIMY
Galeria zdjęć
WARTO ZOBACZYĆ

Portal Unii Europejskiej


DODAJ DO ULUBIONYCH
 
 
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
POGODA
 
 
 
Wyprawa badawcza do Narodowego Centrum Badań Jądrowych Drukuj Wyślij znajomemu
19.03.2019.
Reaktor jądrowy. Słowo, które u wielu osób budzi strach. Czy jest się czego bać? – odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. W fascynujący świat wiedzy, informacji i niecodziennych doznań wprowadzili nas, miedzy innymi, Pan Profesor Ludwik Dobrzyński i Pani Magister Ewa Droste. W mądry sposób rozwiali nasze wątpliwości oraz stereotypy związane z promieniowaniem jonizującym. Dzięki nim śmiało weszliśmy w „paszczę lwa”, czyli do hali, w której pracuje jedyny w Polsce reaktor „Maria”. Uzbrojeni w przepustki, fartuchy i ochraniacze na obuwie, spacerowaliśmy po ogromnych metalowych płytach, które szczelnie przykrywają zanurzony w wodzie rdzeń reaktora.


Przez przezroczyste płyty mogliśmy zajrzeć do środka i zobaczyć niebieską  poświatę powstającą w wyniku promieniowania Czerenkowa. Dreszczyk emocji zapewniło przechodzenie przez bramkę dozymetryczną, upewniliśmy się, że nikt nie został skażony i że nie ma tutaj żadnego zagrożenia! …. 

Warto podkreślić, że polski reaktor to reaktor badawczy. Zachodzące w nim rozszczepienie jąder wykorzystywane jest przede wszystkim do celów naukowych i medycznych. Dzień w dzień, NCBJ, dostarcza mieszkańcom Polski i sąsiednich krajów preparaty medyczne oraz narzędzia diagnostyczne ratujące życie. Jak jest to ważne, wiedzą Ci, którzy korzystali z dobrodziejstw medycyny nuklearnej.

Wbrew stereotypowej opinii, reaktor jądrowy nie ma szans na eksplozję. Przede wszystkim, jest w nim stosowany szereg zabezpieczeń. Gdyby jednak zawiodły, pozostaje wyłączenie rdzenia. Ten zaś, zgodnie z polskimi przepisami, ma 0,8 sekundy (!) na przerwanie pracy. Dodatkowo w hali, w której znajduje się rdzeń mamy do czynienia z podciśnieniem, które ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się substancji promieniotwórczych. A zużyte materiały, odpowiednio zabezpieczone, trafiają do Różana, gdzie znajduje się jedyny w Polsce Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.

Uzbrojeni w tę wiedzę i myśląc „świadomie o atomie”, wierzymy, że w rękach odpowiedzialnych ludzi promieniowanie jądrowe nie będzie groźne…

Uczniowie klasy IB i IB1
Jadwiga Florek, Barbara Strzeszewska, Magdalena Żmijewska
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
   
     

 
 

Zespół Szkół Nr 5 im.Unii Europejskiej, 07-410 Ostrołęka, ul. Ks.F.Blachnickiego 5, tel.(029) 760-36-92 ; e-mail : ZS Nr 5